Anafranil

Średnia ocena:

Anafranil to lek antydepresyjny na bazie chlorowodorku klomipraminy. Na rynku pojawił się już w latach 60, jednak ciągle jest przepisywany przez lekarzy ze względu na swoją wysoką skuteczność, szczególnie w leczeniu nerwicy natręctw. Niestety, duże ryzyko wystąpienia różnego rodzaju skutków ubocznych sprawia, że powoli odchodzi się od zalecania go pacjentom.

Anafranil
Średnia ocena (z 4 ocen)
Skuteczność
Bez skutków ubocznych
Opłacalność

Wskazania

Anafranil stosuje się w depresjach o różnorodnym podłożu: sytuacyjnej, endogennej, wieku podeszłego (inwolucyjnej), występujących podczas schorzeń organicznych, w depresji sytuacyjnej, występującej w trakcie psychoz i schizofrenii, w nerwicy depresyjnej, w nerwicy natręctw oraz przy różnego rodzaju fobiach. Lek zalecany jest także podczas leczenia chronicznego bólu.

Dawkowanie

Decyzję o dawce i częstotliwości przyjmowania leku podejmuje lekarz i nie wolno nam jej zmieniać. Anafranil występuje pod postacią tabletek powlekanych oraz tabletek powlekanych o przedłużonym działaniu. Te pierwsze połykamy w całości, popijając wodą, drugie możemy rozłamać na pół, jednak nie rozgryzać. Pamiętajmy, by nie podejmować na własną rękę decyzji o odstawieniu preparatu.

Możliwe skutki uboczne

Podczas kuracji Anafranilem możemy doświadczyć pewnej liczby efektów niepożądanych, takich jak: problemy z akomodacją, zaparcia, suchość w ustach, zaburzenia oddawania moczu, uczucie zmęczenia, senność, zwiększony lub zmniejszony apetyt, nudności, wymioty, rzadziej halucynacje, zaburzenia świadomości i orientacji, zaburzenia snu, koszmary senne, pobudzenie, stany lękowe, częstsze ziewanie, problemy z koncentracją i pamięcią, bóle głowy, zawroty głowy, drżenia, zwiększenie bądź zmniejszenia napięcia mięśniowego, drgawki, wyższa temperatura ciała, stany majaczeniowe, arytmia serca, przyspieszenie rytmu serca, nagłe obniżenie ciśnienia krwi przy zmianie pozycji z leżącej na stojącą, problemy skórne – świąd, wysypka, obrzęk, nadwrażliwość na światło, zaburzenia libido, mlekotok, zwiększenie wagi, zaburzenia funkcjonowania układu krwiotwórczego. Podczas terapii należy powstrzymać się od spożywania napojów alkoholowych oraz obsługiwania pojazdów mechanicznych.

Przeciwwskazania

Powiedz swojemu lekarzowi, jeżeli masz nadwrażliwość na trójpierścieniowe leki antydepresyjne, cierpisz na guzy nadnerczy, jaskrę, przerost gruczołu krokowego, zaburzenia w funkcjonowaniu nerek, wątroby lub serca. Poinformuj go także o wszystkich lekach, które obecnie przyjmujesz, gdyż Anafranil może niekorzystnie z nimi oddziaływać. Jeżeli jesteś po kuracji inhibitorami MAO, należy odczekać dwa tygodnie zanim zaczniesz przyjmować omawiany preparat. Nie jest zalecane stosowanie go w okresie ciąży i karmienia piersią, chyba że lekarz zadecyduje inaczej.

AnafranilunratedLekOpinie.pl2013-11-05 19:31:28Anafranil to lek antydepresyjny na bazie chlorowodorku klomipraminy. Na rynku pojawił się już w latach 60, jednak ciągle jest przepisywany przez lekarzy ze względu na swoją wysoką skuteczność, szczególnie w leczeniu nerwicy natręctw. Niestety, duże ryzyko wystąpienia różnego rodzaju skutków ubocznych sprawia, że powoli odchodzi się od zalecania go pacjentom.
Substancja czynna:
klomipramina
Strona zawiera informacje o leku Anafranil cena, pobierz Anafranil ulotka, dedykowane Anafranil forum, wpływ Anafranil na prowadzenie pojazdów, czy Anafranil jest refundowany? - czyli Anafranil refundacja, a także interakcje Anafranil a karmienie piersią, zalecane Anafranil dawkowanie, stosowanie Anafranil w ciąży, Anafranil opinie o leku, tanie Anafranil zamienniki, interakcje leku Anafranil a alkohol.

3 opinii o Anafranil

Znasz Anafranil? Napisz opinię!

Napisz swoją opinię o Anafranil


Komentarz będzie widoczny po zaakceptowaniu przez moderatora. Zastrzegamy sobie prawo do poprawek błędów ortograficznych i interpunkcyjnych. Publikujemy wyłącznie autentyczne opinie.

Zaznacz gwiazdki, aby ocenić lek.
Skuteczność
Bez skutków ubocznych
Opłacalność

 1. Czy ten lek może być stosowany przez osoby z nerwicą? Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

  Autor opinii: Potencjana, dodano: 25 kwietnia 2017
 2. Skuteczność
  Bez skutków ubocznych
  Opłacalność Brak ocen

  Dobre działanie niestety ma sporo skutków ubocznych, zastanawiam się czy przez nie nie odstawić. Przez Anafranil mam m.in pogorszenie widzenia, przesadne pocenie, ciągłą suchość w ustach i jeszcze kilka innych do tego.

  Autor opinii: ewa, dodano: 24 stycznia 2015
 3. Skuteczność
  Bez skutków ubocznych
  Opłacalność

  Dla mnie strzał w 10, polecam

  Autor opinii: wio la, dodano: 15 października 2014