Średnia ocena (z 2 ocen) | |
---|---|
Skuteczność | Brak ocen |
Bez skutków ubocznych | Brak ocen |
Opłacalność | Brak ocen |
Wskazania
Nexpram stosuje się w terapii dużych epizodów depresyjnych, zaburzeń lękowych różnego typu, do których należy między innymi zespół lęku napadowego z agorafobią lub bez niej, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne oraz zespół lęku społecznego.
Dawkowanie
Lek przeznaczony jest do stosowania doustnego. Tabletki połykamy i popijamy dużą ilością wody, niezależnie od posiłków. Dawkę i częstotliwość zażywania preparatu ustala dla każdego indywidualnie lekarz psychiatra i należy bezwzględnie przestrzegać jego zaleceń. Dawkowanie uzależnione będzie od wieku pacjenta, jego masy ciała oraz rodzaju i stopnia zaawansowania choroby.
Możliwe skutki uboczne
Jak każdy lek oddziałujący na ośrodkowy układ nerwowy, Nexpram może wywołać pewne efekty niepożądane. Zalicza się do nich: ból i zawroty głowy, trudności z zasypianiem, niedrożność nosa, nudności, wymioty, niepokój ruchowy, zmiany w apetycie, nietypowe sny, zaburzenia sprawności seksualnej, uczucie suchości w ustach, wzmożone ziewanie, drżenia, skórne reakcje alergiczne, uczucie kłucia w obrębie skóry, zwiększenie masy ciała, gorączkę, pobudzenie, nerwowość zgrzytanie zębami, omdlenia, problemy ze wzrokiem, szumy w uszach, stany splątania, rozszerzenie źrenic, krwawienia z nosa, obrzęki kończyn, nadmierne pocenie się, agresję, depersonalizację oraz zmiany tempa bicia serca. Ze względu na ryzyko upośledzenia sprawności psychomotorycznej, nie zaleca się prowadzenia pojazdów mechanicznych w trakcie trwania terapii.
Przeciwwskazania
Nexpram nie powinien być stosowany przez pacjentów uczulonych na choć jedną z substancji w nim zawartych. Osoby cierpiące na cukrzycę, obniżony poziom sodu we krwi, zaburzenia w funkcjonowaniu nerek, wątroby lub serca, nietolerancję niektórych cukrów, mające skłonność do drgawek, krwawień bądź powstawania zasinień powinny o swoim stanie poinformować specjalistę. Należy także koniecznie powiedzieć lekarzowi o wszystkich przyjmowanych aktualnie preparatach, ponieważ wiele z nich może wchodzić w groźne interakcje z substancjami zawartymi w Nexpramie. W przypadku kobiet w ciąży terapia tym lekiem jest możliwa jedynie pod ścisłą obserwacją medyczną, zabrania się natomiast przyjmowania omawianego preparatu przez kobiety karmiące piersią.
Dzięki rekomendacji znajomej (a przy tym wbrew licznym obawom) zażywam około kwartał i póki co efekty są dobrze zauważalne, w związku z czym mogę zarekomendować każdemu.