Średnia ocena (z 4 ocen) | |
---|---|
Skuteczność | |
Bez skutków ubocznych | |
Opłacalność |
Wskazania
Uogólnione zaburzenia lękowe, nerwice, lekkie i średnie stany depresyjne, zaburzenia snu i okresu przekwitania
Dawkowanie
Lek przeznaczony do stosowania doustnego, wedle wskazań lekarza. Picie alkoholu w trakcie leczenia jest niewskazane.
Możliwe skutki uboczne
Często występują zmęczenie, niedociśnienie i spadki ciśnienia krwi, uczucie suchości w ustach i zatkanego nosa. Pacjenci skarżą się również na senność – gdy pojawia się ona w nadmiernym stopniu należy na czas leczenia zrezygnować z prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn. Rzadziej występującymi objawami niepożądanymi są bóle głowy, parestezje, stany pobudzenia, zaburzenia snu. Lek może spowodować także zmiany w obrazie krwi, np. brak granulocytów lub zmniejszenie liczby białych krwinek, a także zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych w surowicy. W przypadku wystąpienia reakcji alergicznych skóry należy odstawić lek i skonsultować się z lekarzem. Zalecane jest zgłosić się do niego również wtedy, gdy podczas stosowania pojawi się gorączka, infekcje grypopodobne lub ból gardła.
Przeciwwskazania
Nie należy stosować leku w przypadku uczulenia na którykolwiek z jego składników. Koniecznie powiedz lekarzowi jeśli zażywasz leki nasenne lub uspokajające, neuroleptyki, inne trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, fenotiazyny, inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny, inhibitory monoaminooksydazy (IMAO), fluoksetyny, fluwoksaminy, beta-adrenolityki, leki przeciwdrgawkowe, leki stosowane w chorobie Parkinsona, przeciwarytmiczne lub wpływające na mikrosomalny układ enzymów wątrobowych. Pramolan może wzmagać działanie leków stosowanych podczas znieczulenia ogólnego. Jeśli jesteś lub możesz być w ciąży poinformuj o tym lekarza – nie zaleca się stosowanie leku w okresie ciąży, o ile lekarz nie zdecyduje, że jest to bezwzględnie konieczne. Nie powinno się przyjmować leku w okresie karmienia piersią, gdyż opipramol w niewielkich ilościach przenika do mleka ludzkiego. Schorzenia, które mogą być przeciwskazaniem do terapii Pramolanem to przerost gruczołu krokowego, choroby wątroby i nerek, predyspozycja do występowania drgawek, niedostateczne zaopatrzenie mózgu w krew, przebyte uszkodzenia serca, istniejący wcześniej blok przedsionkowo – komorowy pierwszego stopnia, a także zaburzenia produkcji krwinek.
Jest OK, raczej pomaga.
Jest dosyć skuteczny, przynajmniej w moim przypadku. Szybko wycisza, poprawia humor i wprowadza błogi stan zrelaksowania. Cena OK.
Lekarz przypisał mi Pramolan na problemy ze snem i lęki. Na ten problem pomaga, ale stosowanie go w dzień zupełnie mija się z celem – mało że nie poprawia nastroju, to jeszcze wyraźnie pogarsza koncentracje. Mi niestety nie przypasował, mam już przypisany inny lek i do tego powrotu nie będzie.