Citaxin

Średnia ocena:

Citaxin to lek przeciwdepresyjny, należący do grupy SSRI, czyli selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny. Jego substancja aktywna, citalopram, zwiększa ilość mediatora – serotoniny – w przestrzeni synaptycznej, zapewniając lepsze pobudzenie neuronów. Prowadzi to bezpośrednio do poprawy naszego samopoczucia i zmniejszenia uczucia smutku i przygnębienia. Należy pamiętać, że nie jest to lek aktywizujący. Przeciwnie – prowadzi do uspokojenia i wyciszenia chorego. Dostępny jest wyłącznie na receptę.

Średnia ocena (z 6 ocen)
Skuteczność
Bez skutków ubocznych
Opłacalność

Wskazania

Citaxin stosujemy w przypadku osób chorych na depresję, nerwicę natręctw, lęki napadowe z agorafobią lub bez niej, a także w profilaktyce nawrotów epizodów depresji.

Dawkowanie

Dawka i częstotliwość przyjmowania leku będą dla każdego ustalane indywidualnie przez lekarza, po dokładnym zbadaniu pacjenta i postawieniu diagnozy. Tabletki zażywamy doustnie, popijając wodą, niezależnie od spożywanych posiłków.

Możliwe skutki uboczne

Jak każdy lek wpływający bezpośrednio na ośrodkowy układ nerwowy, Citaxin może spowodować wystąpienie efektów niepożądanych. Należą do nich: biegunka lub zaparcia, nudności, uczucie suchości w ustach, bezsenność albo nadmierna senność, kołatania serca, pobudzenie, nerwowość oraz uczucie ogólnego osłabienia. Citalopram nie powinien osłabiać naszej sprawności psychomotorycznej, mimo to należy zachować ostrożność, wsiadając za kierownicę pojazdu mechanicznego. Podczas kuracji należy powstrzymać się od spożywania napojów alkoholowych.

Przeciwwskazania

Preparat nie jest przeznaczony dla osób uczulonych na którąkolwiek z substancji w nim występujących, chorych na padaczkę oraz miewających myśli samobójcze. Pamiętajmy, by poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych aktualnie lekach, a w szczególności inhibitorach MAO, opioidowych środkach przeciwbólowych, preparatach na bazie cimetydyny lub dziurawca zwyczajnego. Citaxin przenika przez łożysko oraz do mleka matki, dlatego jego stosowanie przez kobiety w ciąży i karmiące piersią powinno być ograniczone do stanów najwyższej konieczności.

Citaxin0LekOpinie.pl2014-02-13 12:28:04Citaxin to lek przeciwdepresyjny, należący do grupy SSRI, czyli selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny. Jego substancja aktywna, citalopram, zwiększa ilość mediatora – serotoniny – w przestrzeni synaptycznej, zapewniając lepsze pobudzenie neuronów. Prowadzi to bezpośrednio do poprawy naszego samopoczucia i zmniejszenia uczucia smutku i przygnębienia. Należy pamiętać, że nie jest to lek aktywizujący. Przeciwnie – prowadzi do uspokojenia i wyciszenia chorego. Dostępny jest wyłącznie na receptę.
Substancja czynna:
citalopram
Strona zawiera informacje o leku Citaxin cena, pobierz Citaxin ulotka, dedykowane Citaxin forum, wpływ Citaxin na prowadzenie pojazdów, czy Citaxin jest refundowany? - czyli Citaxin refundacja, a także interakcje Citaxin a karmienie piersią, zalecane Citaxin dawkowanie, stosowanie Citaxin w ciąży, Citaxin opinie o leku, tanie Citaxin zamienniki, interakcje leku Citaxin a alkohol.

5 opinii o Citaxin

Znasz Citaxin? Napisz opinię!

Napisz swoją opinię o Citaxin


Komentarz będzie widoczny po zaakceptowaniu przez moderatora. Zastrzegamy sobie prawo do poprawek błędów ortograficznych i interpunkcyjnych. Publikujemy wyłącznie autentyczne opinie.

Zaznacz gwiazdki, aby ocenić lek.
Skuteczność
Bez skutków ubocznych
Opłacalność

 1. Nie mam przekonania czy powinno się zarekomendować ten środek. Najlepiej sprawdzić na sobie.

  Autor opinii: Gotfryd, dodano: 25 kwietnia 2017
 2. Pomógł mi wyjść z depresji.

  Autor opinii: zanix, dodano: 22 kwietnia 2017
 3. Biorę lek od roku. Czuję się dobrze. Moje życie nabrało sensu. Zaczęłam funkcjonować i cieszyć się każdym dniem. Polecam ten lek.

  Autor opinii: Anonim, dodano: 19 marca 2017
 4. Skuteczność
  Bez skutków ubocznych
  Opłacalność

  Zażywam około 2 lat na pewno jest skuteczny i najtańszy z zamienników . O skutkach ubocznych trudno powiedzieć w przypadku osoby mające tego typu zaburzenia.

  Autor opinii: Tomek, dodano: 23 października 2015
 5. Skuteczność
  Bez skutków ubocznych
  Opłacalność

  Biorę lek od pół roku i jak na razie widzę, że zaczyna działać. Czuję się znacznie lepiej, jestem spokojniejsza i znów nabieram chęci do wychodzenia z domu i do większej aktywności. Mąż i dzieci też zauważyli poprawę, dlatego mam nadzieję, że mi pomoże!

  Autor opinii: Krystyna, dodano: 4 września 2015