Cital

Średnia ocena:

Cital to lek o działaniu przeciwdepresyjnym, należącym do grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Swoje działanie zawdzięcza substancji aktywnej – citalopramowi, który zwiększa poziom serotoniny w przestrzeni między komórkami nerwowymi organizmu i tym samym powoduje ich większą stymulację. To z kolei wiąże się z poprawą naszego samopoczucia. Preparat ten ma również słabe działanie antyhistaminowe. Na polskim rynku dostępny jest wyłącznie na receptę.

Cital
Średnia ocena (z 4 ocen)
Skuteczność
Bez skutków ubocznych
Opłacalność

Wskazania

Cital wskazany jest w leczeniu początków depresji i nerwicy, a także w profilaktyce późniejszych nawrotów napadów depresyjnych.

Dawkowanie

Decyzję o dawce i częstotliwości przyjmowania Citalu podejmuje lekarz na podstawie wykonanych badań i postawionej diagnozy. Tabletki przyjmujemy doustnie, popijając wodą, niezależnie od posiłków. Pamiętajmy, by samodzielnie nie zmieniać w żaden sposób dawki leku, gdyż może nam to wyłącznie zaszkodzić.

Możliwe skutki uboczne

Jak każdy lek przeciwdepresyjny, Cital może wywołać u stosujących go pewne objawy niepożądane. Należą do nich: pobudzenie, bezsenność lub też nadmierna senność, ból i zawroty głowy, nudności, nadmierne pocenie się, problemy z akomodacją, biegunkę lub zaparcia, uczucie suchości w ustach, drżenia, ogólne osłabienie, kołatania serca. Lek nie powoduje zmniejszenia sprawności psychomotorycznej, jednakże u niektórych osób może osłabiać koncentrację, dlatego należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych. Pamiętajmy, by podczas kuracji powstrzymać się od spożywania napojów alkoholowych.

Przeciwwskazania

Leku nie wolno podawać osobom uczulonym na któryś z jego składników. Jeżeli jesteś w ciąży, karmisz piersią, miewasz myśli samobójcze lub cierpisz na padaczkę, lekarz może zdecydować, że Cital nie będzie dla Ciebie odpowiedni. Pamiętaj, by poinformować lekarza o wszystkich preparatach, które aktualnie przyjmujesz, szczególnie o opioidowych środkach przeciwbólowych, inhibitorach MAO, a także lekach zawierających cimetydynę lub wyciąg z dziurawca, gdyż mogą one wchodzić w niekorzystne reakcje z substancjami zawartymi w Citalu.

CitalunratedLekOpinie.pl2013-11-27 16:46:08Cital to lek o działaniu przeciwdepresyjnym, należącym do grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Swoje działanie zawdzięcza substancji aktywnej – citalopramowi, który zwiększa poziom serotoniny w przestrzeni między komórkami nerwowymi organizmu i tym samym powoduje ich większą stymulację. To z kolei wiąże się z poprawą naszego samopoczucia. Preparat ten ma również słabe działanie antyhistaminowe. Na polskim rynku dostępny jest wyłącznie na receptę.
Producent:
Biovena Pharma
Substancja czynna:
citalopram
Strona zawiera informacje o leku Cital cena, pobierz Cital ulotka, dedykowane Cital forum, wpływ Cital na prowadzenie pojazdów, czy Cital jest refundowany? - czyli Cital refundacja, a także interakcje Cital a karmienie piersią, zalecane Cital dawkowanie, stosowanie Cital w ciąży, Cital opinie o leku, tanie Cital zamienniki, interakcje leku Cital a alkohol.

3 opinii o Cital

Znasz Cital? Napisz opinię!

Napisz swoją opinię o Cital


Komentarz będzie widoczny po zaakceptowaniu przez moderatora. Zastrzegamy sobie prawo do poprawek błędów ortograficznych i interpunkcyjnych. Publikujemy wyłącznie autentyczne opinie.

Zaznacz gwiazdki, aby ocenić lek.
Skuteczność
Bez skutków ubocznych
Opłacalność

 1. Jest OK, zdecydowanie polecam.

  Autor opinii: Zefiryn, dodano: 25 kwietnia 2017
 2. Skuteczność
  Bez skutków ubocznych
  Opłacalność

  Jestem na Cital-u od ponad roku, najpierw 1 x 20mg ale przez ograniczoną skuteczność leku obecnie 2 x 20mg (rano i wieczorem). Odkąd jestem na wyższej dawce czuję się znacznie lepiej, lęki ustąpiły i nie mam już problemów z codziennym funkcjonowaniem. Pamiętajcie, że efekty są dopiero po czasie, ale to każdy lekarz wie i na pewno powie. Lek daje lekkie skutki uboczne, ale można z tym żyć, ogólnie polecam.

  Autor opinii: t.k., dodano: 3 stycznia 2015
 3. Skuteczność
  Bez skutków ubocznych
  Opłacalność Brak ocen

  Działa bardzo dobrze, nawet stosowany przez długi czas. Jedyny minus to okresowe skutki uboczne, spadki libido, zawroty głowy, czasem nudności.

  Autor opinii: MagdaL, dodano: 6 listopada 2014