Citabax

Średnia ocena:

Citabax to lek antydepresyjny należący do grupy SSRI. Cechą wspólną preparatów z tej grupy jest hamowanie wychwytu zwrotnego serotoniny – substancji odpowiedzialnej między innymi za nasze dobre samopoczucie. Citabax ingeruje także w nasz sen – wydłużenie fazy wolnofalowej z równoczesnym skróceniem fazy REM również ma właściwości antydepresyjne. Nie pomoże nam jednak, jeżeli mamy problemy z brakiem energii życiowej bądź motywacją do działania, gdyż nie należy do preparatów szczególnie pobudzających.

Citabax
Średnia ocena (z 6 ocen)
Skuteczność
Bez skutków ubocznych
Opłacalność

Wskazania

Lek zalecany jest osobom cierpiącym na depresję oraz w profilaktyce jej nawrotów, a także na różnego rodzaju zespoły lękowe z agorafobią lub bez niej. Nie powinniśmy stosować preparatu u dzieci i młodzieży do lat 18, gdyż zwiększa to ryzyko wystąpienia skłonności samobójczych.

Dawkowanie

Dawkę i częstotliwość przyjmowania preparatu ustala lekarz i należy bezwzględnie się do niej stosować. Dostępny jest na polskim rynku wyłącznie na receptę, pod postacią tabletek powlekanych o różnej zawartości substancji czynnej. Pamiętajmy, by na własną rękę nie zmieniać w żaden sposób dawki leku i nie decydować o jego odstawieniu. Decyzję taką powinien podjąć wyłącznie lekarz, po dokładnym sprawdzeniu stanu naszego zdrowia. Citabax należy odstawiać stopniowo, by nie wystąpiły objawy zespołu abstynencyjnego.

Możliwe skutki uboczne

Do możliwych efektów niepożądanych należą: bezsenność lub też nadmierna senność, suchość w ustach, problemy żołądkowo-jelitowe, takie jak nudności, wymioty czy biegunka, nadmierne pocenie się, zaburzenia ejakulacji, drażliwość, lęki, drżenia mięśni, zaburzenia równowagi, problemy z koncentracją, zaburzenia widzenia, kłopoty z oddawaniem moczu, kołatania serca. Jeżeli pojawi się u nas wysoka temperatura, drżenie, drgawki kloniczne mięśni (cykliczne drżenia, z okresami przerw) i pobudzenie, należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza, gdyż objawy te mogą sugerować wystąpienie zespołu serotoninowego, wymagającego natychmiastowej pomocy medycznej.
Należy pamiętać, by stosując Citabax powstrzymać się od spożywania alkoholu, a także od prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Przeciwwskazania

Poinformuj swojego lekarza prowadzącego, jeśli masz nadwrażliwość na którąkolwiek z substancji występujących w preparacie, jeżeli cierpisz na padaczkę, cukrzycę, masz problemy z wątrobą lub nerkami bądź zdiagnozowano u Ciebie zaburzenia krzepnięcia krwi. Czynniki te mogą spowodować, że Citabax okaże się nie być właściwym dla Ciebie lekiem. Nie zapomnij powiedzieć lekarzowi o wszystkich środkach, które przyjmujesz, nawet tych bez recepty. Jeżeli jesteś w ciąży lub karmisz piersią, nie powinnaś stosować terapii tym preparatem ze względu na niebezpieczeństwo zaszkodzenia dziecku.

CitabaxunratedLekOpinie.pl2013-10-28 16:26:45Citabax to lek antydepresyjny należący do grupy SSRI. Cechą wspólną preparatów z tej grupy jest hamowanie wychwytu zwrotnego serotoniny – substancji odpowiedzialnej między innymi za nasze dobre samopoczucie. Citabax ingeruje także w nasz sen – wydłużenie fazy wolnofalowej z równoczesnym skróceniem fazy REM również ma właściwości antydepresyjne. Nie pomoże nam jednak, jeżeli mamy problemy z brakiem energii życiowej bądź motywacją do działania, gdyż nie należy do preparatów szczególnie pobudzających.
Producent:
Ranbaxy
Substancja czynna:
citalopram
Strona zawiera informacje o leku Citabax cena, pobierz Citabax ulotka, dedykowane Citabax forum, wpływ Citabax na prowadzenie pojazdów, czy Citabax jest refundowany? - czyli Citabax refundacja, a także interakcje Citabax a karmienie piersią, zalecane Citabax dawkowanie, stosowanie Citabax w ciąży, Citabax opinie o leku, tanie Citabax zamienniki, interakcje leku Citabax a alkohol.

5 opinii o Citabax

Znasz Citabax? Napisz opinię!

Napisz swoją opinię o Citabax


Komentarz będzie widoczny po zaakceptowaniu przez moderatora. Zastrzegamy sobie prawo do poprawek błędów ortograficznych i interpunkcyjnych. Publikujemy wyłącznie autentyczne opinie.

Zaznacz gwiazdki, aby ocenić lek.
Skuteczność
Bez skutków ubocznych
Opłacalność

 1. Citabax to dobry preparat, jak zresztą większość SSRI. Jeśli lekarz tak przypisał to można brać bez obaw, ale nigdy na własną rękę. Trzeba też pamiętać, żeby nie zniechęcać się i nie odstawić za wcześnie – bo efekty nie są natychmiastowe, ale jak ktoś ma dobrego lekarza to o wszystkim na pewno na spokojnie opowie. Inna sprawa, że skutki uboczne też są, ale na szczęście u mnie niezbyt dokuczliwe.

  Autor opinii: Anonim, dodano: 3 marca 2018
 2. Preparat zwrócił moją uwagę swoją reklamą i muszę przyznać, że raczej przyzwoicie się póki co spisuje. Gdyby coś się tu zmieniło napiszę następny wpis.

  Autor opinii: Lucylla, dodano: 25 kwietnia 2017
 3. Nad wyraz dobry lek – zdecydowanie mi pomógł. Początkowo przez blisko 3 tygodnie „nie było wesoło” – zdarzały się nawet dni kiedy nie wychodziłam zupełnie z mieszkania, aż tak fatalnie się czułam. Na szczęście skutki uboczne jakie odczuwałam (a było ich bardzo dużo) po prostu zniknęły jak ręką odjął i aktualnie jest dobrze, a biorę lek w dawce 30 mg. Pozdrawiam życzę wszystkim podobnej poprawy.

  Autor opinii: Agata, dodano: 31 maja 2015
 4. Skuteczność
  Bez skutków ubocznych
  Opłacalność

  Piszę o Citabaxie na nerwicę lękową:
  -w początkowej fazie uciążliwe skutki uboczne (kołatanie serca, gorąco, pieczenie)
  -po sześciu miesiącach wyraźna poprawa
  -lek zażywany jeszcze około pół roku od tego momentu
  -obecnie pół roku po odstawieniu i jest zupełnie OK
  -cena do zaakceptowania

  Autor opinii: tomeksz, dodano: 3 stycznia 2015
 5. Skuteczność
  Bez skutków ubocznych
  Opłacalność

  Citabax stosuję już dobre kilka lat, tyle że z przerwami i w obniżonej dawce (1/2 zalecanej). Na początku zauważalne było obniżone libido, potem to minęło. Czasem mam dziwne sny, pojawia się też rozkojarzenie, czasem rzeczy wylatują mi z głowy (wcześniej chyba tak nie było). Poza tymi problemami mogę powiedzieć, że lek jest skuteczny, ale efekty stosowania będą dopiero po kilku tygodniach. Dzięki niemu nie mam już doła z byle powodu (pogoda, negatywne zdarzenie w życiu), dobrze sypiam i mam lepsze niż wcześniej samopoczucie. Pewnie nie będzie to idealny lek dla każdego, jednak ja go polecam.

  Autor opinii: Tommie, dodano: 27 września 2014