Średnia ocena (z 4 ocen) | |
---|---|
Skuteczność | |
Bez skutków ubocznych | |
Opłacalność |
Wskazania
Antybiotyk ten zalecany jest przy infekcjach zatok, ucha środkowego, górnych i dolnych dróg oddechowych, układu moczowego, zakażeń skórnych i tkanek miękkich – w tym także w stomatologii, a także przy infekcjach pęcherzyka żółciowego, zapaleniach kości i szpiku, ropnia sutka i różnego rodzaju zakażeń występujących w jamie brzusznej. Jest przepisywany również w celu leczenia zakażeń po ukąszeniu zwierząt.
Dawkowanie
Indywidualną dawkę i częstotliwość stosowania antybiotyku ustala lekarz na podstawie naszego wieku i masy ciała i nie należy jej samodzielnie zmieniać. Amoksiklav powinniśmy przyjmować doustnie – wypijając zawiesinę lub połykając tabletkę, najlepiej na początku posiłku, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
Możliwe skutki uboczne
Podczas przyjmowania leku mogą wystąpić u nas różnego rodzaju efekty niepożądane. Należą do nich między innymi problemy żołądkowo-jelitowe, takie jak nudności, wymioty, biegunka, niekiedy zapalenie jamy ustnej lub rzekomobłoniaste zapalenie jelita grubego. Odnotowano również przypadki wystąpienia zapalenia wątroby, nerek, żółtaczki, pokrzywki, świądu, grzybicy i zapalenia pochwy, bardzo sporadycznie pojawiał się wstrząs anafilaktyczny, złuszczające zapalenie skóry, rumień wielopostaciowy, choroba Stevensa i Johnsona lub martwica toksyczno-rozpływna naskórka.
Przeciwwskazania
Jeżeli masz uczulenie na amoksycylinę, inne antybiotyki beta-laktamowe (np. penicylinę) bądź którąkolwiek z substancji pomocniczych występujących w omawianym antybiotyku, nie będzie on dla Ciebie właściwym wyborem. Pamiętaj, by koniecznie powiedzieć swojemu lekarzowi o wszystkich lekach, które aktualnie przyjmujesz – nawet tych bez recepty, gdyż może się okazać, że wchodzą one w groźne interakcje z Amoksiklavem. Jeśli cierpisz na różnego rodzaju choroby nerek lub wątroby, na mononukleozę zakaźną lub żółtaczkę – także o tym wspomnij. Należy zachować dużą ostrożność, przyjmując lek w ciąży bądź w okresie karmienia piersią.
Mi nieco pomogło, jednak możliwe, że to rzecz indywidualna. Ale kosztowo wychodzi raczej korzystnie, więc wiele ryzyka nie ma.
Stosuję antybiotyk czwarty dzień na zanik strun głosowych i ogólne przeziębienie, jak na razie skuteczność leku bardzo ograniczona, do normalności głosu jeszcze daleko. Nastąpił paraliż (dosłownie) kręgów szyjnych – nie mogę ruszać głową, trudno powiedzieć czy jest to skutek uboczny, do tego także szum w uszach. Czuję się źle, więc nawet nie mogę iść do lekarza. Będę jeszcze przyjmowała ten antybiotyk 3 dni, może pomoże.
Na moją anginę pomógł, ale nie jakoś wybitnie szybko porównując go do innych antybiotyków, które już stosowałam (niestety nie pamiętam nazw). Co więcej, skutki uboczne są strasznie poważne jak na antybiotyk – nudności na zmianę z biegunką, bóle głowy, bardzo dziwne.