Średnia ocena (z 4 ocen) | |
---|---|
Skuteczność | |
Bez skutków ubocznych | |
Opłacalność |
Wskazania
Lek przeznaczony jest dla osób cierpiących na depresję napadową, również w celu profilaktyki jej nawrotów, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, lęk napadowy z agorafobią lub bez, zespół stresu pourazowego, różnego rodzaju zespoły lęków społecznych.
Stosowanie go u osób poniżej 18 roku życia nie jest zalecane, chyba że lekarz prowadzący uzna, że jest to wyższa konieczność.
Dawkowanie
Asertin należy przyjmować doustnie, ściśle z zaleceniami lekarskimi. Nie należy samodzielnie zmieniać w żaden sposób zalecanej dawki ani odstawiać leku. W przypadku przedawkowania może nastąpić uzależnienie prowadzące do zespołu odstawiennego po zakończeniu terapii.
Możliwe skutki uboczne
U osób przyjmujących Asertin może wystąpić duża liczba efektów niepożądanych, niektóre pojawiają się częściej, inne rzadziej. Do pierwszej grupy należą: mrowienia, drętwienia, pobudzenie, zmiany w libido u mężczyzn, gwałtowne ruchy, niekiedy o charakterze skręcającym, zaburzenia widzenia, bóle w klatce piersiowej, duszności, wymioty, nudności, niestrawność, biegunka lub zaparcia, suchość w jamie ustnej, zmiany skórne, zaburzenia miesiączkowania, potliwość, zawroty głowy, bezsenność albo też nadmierna senność, migreny, utrata wagi, zmiany w apetycie. Do nieco rzadszych skutków ubocznych zaliczamy: manię, euforię, możliwe jest też nasilenie depresji, omamy, podwyższone ciśnienie tętnicze, rozszerzone źrenice, obrzęki, przyspieszone bicie serca, zmiany w pracy wątroby, zmiany w krzepliwości krwi – widoczne zasinienia na ciele, świąd, bóle stawów, gorączka, potrzeba częstego oddawania moczu, zwiększenie masy ciała, wypadanie włosów, złe samopoczucie. Sporadycznie możemy także doświadczyć następujących efektów: mlekotoku, zmian w obrazie morfologicznym krwi, psychozy, agresji, utraty przytomności, drgawek, dzwonienia w uszach, nagłego skurczu oskrzeli, krwawienia z żołądka, zapalenia trzustki, wątroby, żółtaczki, nadwrażliwości na światło słoneczne, powiększenia sutków u mężczyzn, problemów z oddawaniem moczu, krwawienia z pochwy, krwi w moczu.
Przeciwwskazania
Poinformuj swojego lekarza w przypadku nadwrażliwości na jakikolwiek składnik leku, cierpisz na padaczkę, cukrzycę, skazę krwotoczną, masz problemy z wątrobą lub z sercem. Koniecznie powiedz o wszystkich lekach, które przyjmujesz, w szczególności o tych działających na ośrodkowy układ nerwowy, zmieniających krzepliwość krwi i lekach z grupy inhibitorów MAO, a także o preparatach z dziurawca.
Jeżeli jesteś w ciąży lub karmisz piersią, lekarz najprawdopodobniej nie zaleci stosowania Asertinu.
Zażywam i raczej polecę. Pozdrowienia.
Jak się przeczeka skutki uboczne na początku potem jest bardzo dobrze. To dobry lek.
Muszę przyznać że bardzo mi pomógł w trudnych chwilach (depresja lękowa). Działanie leku czuć po około miesiącu, po 4 miesiącach leczenia efekty są nadal bardzo dobre. Skutków ubocznych prawie nie ma, może większa potliwość (to tylko podejrzenia) i do tego senność po zażyciu (chociaż ogólne zapotrzebowanie na sen jakby mniejsze).