Citabax

Średnia ocena:Brak ocen

Citabax to lek antydepresyjny należący do grupy SSRI. Cechą wspólną preparatów z tej grupy jest hamowanie wychwytu zwrotnego serotoniny – substancji odpowiedzialnej między innymi za nasze dobre samopoczucie. Citabax ingeruje także w nasz sen – wydłużenie fazy wolnofalowej z równoczesnym skróceniem fazy REM również ma właściwości antydepresyjne. Nie pomoże nam jednak, jeżeli mamy problemy z brakiem energii życiowej bądź motywacją do działania, gdyż nie należy do preparatów szczególnie pobudzających.

Citabax
Średnia ocena (z 1 ocen)
SkutecznośćBrak ocen
Bez skutków ubocznychBrak ocen
OpłacalnośćBrak ocen

Wskazania

Lek zalecany jest osobom cierpiącym na depresję oraz w profilaktyce jej nawrotów, a także na różnego rodzaju zespoły lękowe z agorafobią lub bez niej. Nie powinniśmy stosować preparatu u dzieci i młodzieży do lat 18, gdyż zwiększa to ryzyko wystąpienia skłonności samobójczych.

Dawkowanie

Dawkę i częstotliwość przyjmowania preparatu ustala lekarz i należy bezwzględnie się do niej stosować. Dostępny jest na polskim rynku wyłącznie na receptę, pod postacią tabletek powlekanych o różnej zawartości substancji czynnej. Pamiętajmy, by na własną rękę nie zmieniać w żaden sposób dawki leku i nie decydować o jego odstawieniu. Decyzję taką powinien podjąć wyłącznie lekarz, po dokładnym sprawdzeniu stanu naszego zdrowia. Citabax należy odstawiać stopniowo, by nie wystąpiły objawy zespołu abstynencyjnego.

Możliwe skutki uboczne

Do możliwych efektów niepożądanych należą: bezsenność lub też nadmierna senność, suchość w ustach, problemy żołądkowo-jelitowe, takie jak nudności, wymioty czy biegunka, nadmierne pocenie się, zaburzenia ejakulacji, drażliwość, lęki, drżenia mięśni, zaburzenia równowagi, problemy z koncentracją, zaburzenia widzenia, kłopoty z oddawaniem moczu, kołatania serca. Jeżeli pojawi się u nas wysoka temperatura, drżenie, drgawki kloniczne mięśni (cykliczne drżenia, z okresami przerw) i pobudzenie, należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza, gdyż objawy te mogą sugerować wystąpienie zespołu serotoninowego, wymagającego natychmiastowej pomocy medycznej.
Należy pamiętać, by stosując Citabax powstrzymać się od spożywania alkoholu, a także od prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Przeciwwskazania

Poinformuj swojego lekarza prowadzącego, jeśli masz nadwrażliwość na którąkolwiek z substancji występujących w preparacie, jeżeli cierpisz na padaczkę, cukrzycę, masz problemy z wątrobą lub nerkami bądź zdiagnozowano u Ciebie zaburzenia krzepnięcia krwi. Czynniki te mogą spowodować, że Citabax okaże się nie być właściwym dla Ciebie lekiem. Nie zapomnij powiedzieć lekarzowi o wszystkich środkach, które przyjmujesz, nawet tych bez recepty. Jeżeli jesteś w ciąży lub karmisz piersią, nie powinnaś stosować terapii tym preparatem ze względu na niebezpieczeństwo zaszkodzenia dziecku.

Citabaxunratedopinie-lek2013-10-28 16:26:45Citabax to lek antydepresyjny należący do grupy SSRI. Cechą wspólną preparatów z tej grupy jest hamowanie wychwytu zwrotnego serotoniny – substancji odpowiedzialnej między innymi za nasze dobre samopoczucie. Citabax ingeruje także w nasz sen – wydłużenie fazy wolnofalowej z równoczesnym skróceniem fazy REM również ma właściwości antydepresyjne. Nie pomoże nam jednak, jeżeli mamy problemy z brakiem energii życiowej bądź motywacją do działania, gdyż nie należy do preparatów szczególnie pobudzających.
Producent:
Ranbaxy
Substancja czynna:
citalopram
Dowiedz się o Citabax cena, Citabax ulotka, Citabax forum, Citabax a prowadzenie pojazdów, Citabax refundacja, Citabax a karmienie piersią, Citabax dawkowanie, Citabax w ciąży, Citabax opinie, Citabax zamienniki, Citabax a alkohol.

Napisz swoją opinię


Zaznacz gwiazdki, aby ocenić lek.
Skuteczność
Bez skutków ubocznych
Opłacalność