Concerta

Średnia ocena:

Środek Concerta stosowany jest w leczeniu zespołu nadpobudliwości ruchowej z deficytem uwagi (ADHD). Ma za zadanie delikatną stymulację, powodującą polepszenie koncentracji i łagodzenie impulsywnego zachowania. Używa się go jako elementu terapii, obok spotkań z psychoterapeutą lub zajęć grupowych, ponieważ same środki farmaceutyczne nie gwarantują wyleczenia choroby, a jedynie jej zagłuszenie.

Concerta
Średnia ocena (z 4 ocen)
Skuteczność
Bez skutków ubocznych
Opłacalność

Wskazania

Lek zalecany jest dzieciom i młodzieży w wieku 6-18 lat. Nie powinno się stosować go u dorosłych, z wyjątkiem sytuacji, gdy przyjmując preparat, przekraczamy granicę 18 roku życia. W takim wypadku lekarz może zalecić kontynuowanie terapii.

Dawkowanie

Należy ściśle stosować się do wskazań lekarza odnośnie dawki i częstotliwości przyjmowania środka Concerta. Maksymalna dobowa dawka preparatu to 54 mg. Występuje on pod postacią tabletek o wydłużonym działaniu, które należy połykać – nie gryząc czy rozpuszczając w wodzie. Lekarz powinien zacząć od przepisania nam mniejszej dawki leku, później stopniowo ją zwiększając. W przypadku przedawkowania pojawiąją się objawy takie jak: wymioty, drżenia, pobudzenie, euforia, skurcze mięśni, drgawki (z występującą pomiędzy nimi śpiączką), zmiany rytmu serca, pocenie się, omamy, zaburzenia świadomości, uderzenia gorąca, pocenie się, wysoka gorączka. Należy wtedy bezzwłocznie udać się do placówki medycznej.

Możliwe skutki uboczne

Należą do nich często występujące bóle głowy, żołądka, bezsenność, utrata apetytu, nasilenie objawów ADHD, nadciśnienie tętnicze, niepewność, depresja, utrata wagi, wymioty, niestrawność, agresja, wysypki. Nieco rzadziej pojawiają się: tachykardia, migreny, nietrzymanie kału, zwiększony apetyt, złe samopoczucie, biegunka, koszmarny nocne, myśli samobójcze, bóle mięśniowe, świąd, pokrzywka, łysienie, krwawienia z nosa, wzmożone oddawanie moczu, krwiomocz, kaszel. Do sporadycznie zgłaszanych efektów niepożądanych należą: zmiany w obrazie krwi, kołatanie serca, suchość w ustach, zaburzenia akomodacji i widzenia, zapalenie wątroby, zwiększenie aktywności jej enzymów, opóźnienie wzrostu, utrata wagi. Wyjątkowo rzadko pojawiał się również złośliwy zespół neuroleptyczny, okresowe obniżenia nastroju i toksyczne psychozy.

Przeciwwskazania

Jeżeli masz nadwrażliwość na którąkolwiek z substancji zawartych w preparacie, nie jest on dla Ciebie. Poinformuj lekarza jeśli cierpisz na jaskrę, zespół Tourette’a, nadciśnienie tętnicze, nadczynność tarczycy, dławicę piersiową o ciężkim przebiegu, masz zaburzenia rytmu serca, odczuwasz wzmożony niepokój i pobudzenie. Powiedz także o wszystkich lekach, jakie bierzesz, szczególnie jeśli są to inhibitory MAO. Jeżeli jesteś w ciąży lub karmisz piersią, nie powinnaś przyjmować preparatu Concerta.

ConcertaunratedLekOpinie.pl2014-01-06 16:57:55Środek Concerta stosowany jest w leczeniu zespołu nadpobudliwości ruchowej z deficytem uwagi (ADHD). Ma za zadanie delikatną stymulację, powodującą polepszenie koncentracji i łagodzenie impulsywnego zachowania. Używa się go jako elementu terapii, obok spotkań z psychoterapeutą lub zajęć grupowych, ponieważ same środki farmaceutyczne nie gwarantują wyleczenia choroby, a jedynie jej zagłuszenie.
Producent:
Janssen-Cilag
Substancja czynna:
metylofenidat
Strona zawiera informacje o leku Concerta cena, pobierz Concerta ulotka, dedykowane Concerta forum, wpływ Concerta na prowadzenie pojazdów, czy Concerta jest refundowany? - czyli Concerta refundacja, a także interakcje Concerta a karmienie piersią, zalecane Concerta dawkowanie, stosowanie Concerta w ciąży, Concerta opinie o leku, tanie Concerta zamienniki, interakcje leku Concerta a alkohol.

3 opinii o Concerta

Znasz Concerta? Napisz opinię!

Napisz swoją opinię o Concerta


Komentarz będzie widoczny po zaakceptowaniu przez moderatora. Zastrzegamy sobie prawo do poprawek błędów ortograficznych i interpunkcyjnych. Publikujemy wyłącznie autentyczne opinie.

Zaznacz gwiazdki, aby ocenić lek.
Skuteczność
Bez skutków ubocznych
Opłacalność

  1. Moim zdaniem w miarę OK.

    Autor opinii: Roderyk, dodano: 25 kwietnia 2017
  2. Nie jestem do końca przekonana co do tego preparatu. Lekarz przypisał Concertę dla dziecka, efekty są widoczne ale czy to nie wpłynie negatywnie na jego predyspozycje? Czy ktoś zna może jakieś alternatywne metody na ADHD bez używania leków?

    Autor opinii: Aldona, dodano: 13 stycznia 2015
  3. Skuteczność
    Bez skutków ubocznych
    Opłacalność

    Syn bierze Concertę już około roku czasu – widać wyraźną poprawę w funkcjonowaniu (szkoła i dom) – lepsze oceny, mniej problemów wychowawczych, a przy tym nie zauważyłam żadnego otępienia (wręcz przeciwnie), syn jest aktywny i ma dobre samopoczucie. Byliśmy przeciwnikami podawania dziecku chemii, ale widzę teraz że była to dobra decyzja.

    Autor opinii: AnnaP, dodano: 8 października 2014