Średnia ocena (z 2 ocen) | |
---|---|
Skuteczność | Brak ocen |
Bez skutków ubocznych | Brak ocen |
Opłacalność | Brak ocen |
Wskazania
Diclofenac zalecany jest osobom cierpiącym na choroby zwyrodnieniowe stawów, przebiegające z odczynem zapalnym, ostre ataki dny moczanowej, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, zespół bolesnego barku, reumatoidalne zapalenie stawów, zespoły bólowe spowodowane zmianami zapalnymi w kręgosłupie oraz zapalenie kaletek bądź ścięgien. Lek szybko się wchłania, jego maksymalne stężenie we krwi uzyskuje się już po godzinie od zażycia.
Dawkowanie
Lek w tabletkach stosujemy doustnie, natomiast czopki aplikujemy doodbytniczo. Dawkę i częstotliwość przyjmowania preparatu ustala lekarz, na podstawie naszego wieku, masy ciała, rodzaju oraz stopnia natężenia choroby. Należy pamiętać, by bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarskich, ponieważ Diclofenac to bardzo silny preparat i przyjęcie jego zbyt dużej ilości może nieść za sobą groźne konsekwencje.
Możliwe skutki uboczne
U części osób przyjmujących lek wystąpiły efekty uboczne, takie jak: zaburzenia apetytu, bóle brzucha, niestrawność, wzdęcia, nudności, wymioty, skórne reakcje alergiczne, objawy miejscowego podrażnienia, owrzodzenia błony śluzowej jelit i żołądka, ból i zawroty głowy, krwawienia z przewodu pokarmowego, senność, obrzęki, problemy ze wzrokiem lub zaburzenia funkcjonowania wątroby. Jeżeli zaobserwujemy u siebie wystąpienie objawów upośledzających sprawność psychomotoryczną, należy powstrzymać się od prowadzenia pojazdów mechanicznych, do momentu ich ustąpienia.
Przeciwwskazania
Preparat nie jest wskazany dla osób uczulonych na chociaż jedną z substancji w nim występujących. Pacjenci cierpiący na schorzenia takie jak: astma aspirynowa, zapalenia jelit, odbytnicy lub odbytu, choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy, niewydolność wątroby, nerek lub serca, a także krwawienia z przewodu pokarmowego, powinni o swoim stanie poinformować specjalistę. Należy także powiedzieć lekarzowi o wszystkich aktualnie przyjmowanych preparatach, gdyż wiele z nich może zmieniać lub osłabiać swoje działanie w połączeniu z lekami z grupy NLPZ. Diclofenac może być przyjmowany przez kobiety w I i II trymestrze ciąży tylko jeżeli to konieczne, jest to natomiast zabronione w przypadku kobiet w III trymestrze oraz karmiących piersią.
Dzięki poleceniu siostry (a przy tym wbrew wielu wątpliwościom) zażywam około tydzień i póki co efekty są dobrze widoczne, w związku z czym mogę zarekomendować wszystkim.